Türkiye’de en çok oyun alışverişi yapan iller belli oldu


Koronavirüs salgınıyla insanların evde kaldığı dönemde oyun alışverişlerinde ciddi bir artış yaşandı. Bu artış, internet altyapılarında hemen hissedilirken, online oyun oynama oranlarının artması, Steam, PlayStation Store gibi dijital oyun mağazalarının ve YouTube, Twitch gibi oyun yayınları ve video hizmetlerinin, bant genişliği konusunda endişeler yaşayarak kısıtlamalar getirmesine sebep oldu.Dünyada birçok ülkede “normalleşme” adıyla kısıtlamaların hafifletilerek hayatın normale dönmeye başlaması ise alışverişlerde düşüşe sebep olurken, oyun alışkanlıklarında da değişiklikler görülmeye başlandı.Oyun alışverişleri yüzde 20 azaldıOyunfor, Temmuz 2020 verilerini açıkladı. Buna göre, temmuz ayında oyun alışverişlerinde düşüş devam etti. Pandemi döneminde yükselen oyun alışverişleri, haziran ayında %15, temmuz ayında %20 düşüş gösterdi.Oyun alışverişlerinde haziranda en çok alışveriş İzmir’den yapılırken, temmuzda en çok alışveriş yapılan il İstanbul oldu. Bu illeri Ankara, Konya, Bursa ve Eskişehir takip etti.class=”cf”>Oyun satışlarının illere göre olarak dağılımı  MayısHaziranTemmuz1İstanbulİzmirİstanbul2İzmirİstanbulİzmir3AnkaraAnkaraAnkara4KonyaBursaBursa5BursaEskişehirKonyaOyun satışlarının kategori olarak dağılımı Temmuz ayında tatilden dolayı evde geçirilen süre azaldığından PC ve konsol oyunlarının ve oyun içeriklerinin satışı azaldı, mobil ise arttı. MayısHaziranTemmuzPC%22%20%18Konsol%27%28%25Mobil%51%52%57Kadınların oyun satışlarındaki oranı yine değişmedi. Kadınlar, özelikle salgının başlamasıyla beraber oyunlara daha fazla ilgi göstermeye başladılar ve bu ilgi devam ediyor. MayısHaziranTemmuzKadınlar%30%29%%%31Erkekler%70%71%69Temmuz ayında en çok oynanan oyun yine PUBG Mobile oldu. Her geçen gün dünyada ve ülkemizde daha fazla oynanan oyunlardan biri olan Game of Thrones ise 2. sıraya yükseldi. Temmuz ayındaki bir diğer önemli değişiklik ise FIFA 2020’de oldu ve FIFA 21’in duyurulmasından ötürü, uzun süre sonra ilk kez sıralamaya giremedi.En çok oynanan oyunlar:
1 – PUBG Mobile2 – Game of Thrones3 – League of legends4 – Metin25 – Valorant6 – Black Desert Online7 – Dark Orbit8 – Lords Mobile9 – PES 202010 – Call of Duty: WarzoneTwitch ve YouTube platformlarında temmuzda en çok izlenen erkek ve kadın oyun yayıncıları ise aşağıdaki gibi sıralandı.En çok izlenen erkek yayıncılar:
1 – Tuna Akşen (Pintipanda)2 – Mustafa Yavuz (H. Yasuo)class=”cf”>3 – Mete Özbey (Easter GamersTv)4 – Ferit Karakaya (wtcN)5 – Cem Karakoç (Mithrain)En çok izlenen kadın yayıncılar:
1 -Gözde Demiral (Miafitz)2 – Burcu Durak (targetlocated)3 – Ceren Pektaş (LunaSpia)4 – Figen Örtün (Fionamed)5 – Nur Fidan (Nurfdn)

About admin

Check Also

Türkiye’de karınca çeşitliği üzerine araştırma başlatıldı

Türkiye’de 2012 yılında 306 olan karınca tür sayısı, yapılan araştırmalar sonucu 370’i aştı.Trakya Üniversitesi Fen …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *