Sony WH-1000XM4 kulak üstü kulaklıklar tanıtıldı


Her bir kulaklık üzerinde yer alan ve gürültü engellemek için kullanılan iki mikrofon ile İkili Gürültü Sensörü teknolojsi, ortam gürültüsünü yakalıyor ve verileri HD Gürültü Engelleme İşlemcisi QN1’e aktarıyor. Ardından, yeni bir Bluetooth Audio SoC (System on Chip) müzik ve gürültüyü tespit ederken, saniyede 700 defanın üzerinde bir sıklıkta ince ayar yapıyor. HD Gürültü Engelleme İşlemcisi QN1, yeni bir algoritma kullanarak gürültü engelleme işlemini gerçek zamanlı olarak uygularken, bu; kullanıcının müziğe daha iyi odaklanabilmesine imkan veriyor. 

DSEE ExtremeTM, Edge-AI’ı (Uç Yapay Zekâ) kullanarak aslına dijital sıkıştırma esnasında kaybolan sesleri yeniden oluşturuyor. Edge-AI, müziği gerçek zamanlı olarak analiz ederken enstrümanları, müzik türlerini, şarkının özgün unsurlarını tanıyarak sıkıştırmada kaybolan yüksek frekanslı sesleri yeniden oluşturuyor. Sony, bu yapay zekâ sistemini oluşturmak için, belirli müzik sinyallerinin nasıl bir araya getirildiği hakkında iç görü elde etmek üzere Sony Music Studios Tokyo ile birlikte çalışmış.
WH-1000XM4 üzerindeki Uyarlanabilir Ses Kontrolü, nerede olduğunuzu ve ne yaptığınızı algılayarak ortam sesini daha uygun dinleme deneyimi sunan bir işlev. Uyarlanabilir Ses Kontrolü zamanla sık bulunduğunuz iş yeri, spor salonu ya da en sevdiğiniz kafe gibi lokasyonları tanımayı öğrenirken sesi duruma uyacak şekilde özel olarak ayarlıyor.  ‘Speak-to-Chat’ özelliğinden biraz bahsedelim. Siz bir şeyler söylemeye başladığınızda kulaklıklar sizin sesinizi tanırken otomatik olarak müziğinizi durdurup kulaklıklarınızı çıkarmanıza gerek kalmadan diyaloğa girebilmeniz için ortam sesini duyabilmenize izin veriyor. Müzik, sizin son konuşmanızdan 30 saniye sonra otomatik olarak yeniden çalmaya başlıyor. Yani müzik dinlerken konuşmaya başladığınızda müziği kapatan ve siz sustuktan sonra 30 saniye bekleyip tekrar müzik çalmaya başlayan bir kulaklıktan söz ediyoruz.    
WH-1000XM4 kulaklıklar NFC ve Bluetooth teknolojilerini desteklerken, 30 saate kadar pil ömrü sunuyor. Hızlı şarj fonksiyonu size 10 dakika şarj ederek 5 saate kadar kablosuz müzik dinleme imkanı veriyor. Şirketin iddiası bu yönde… 

About admin

Check Also

Razer oyuncular için geliştirdiği yeni ürünlerini tanıttı

Razer’ın HyperSpeed Wireless teknolojisi, iletim hızlarını ve kararlılığı artırmak için optimize edilmiş veri protokolleri ve …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *