Microsoft TikTok’u Satın Alıyor

Dünyanın sayılı yazılım şirketlerinden Microsoft’un TikTok ile masada olduğu ve uygulamayı satın almak görüşme yaptığı ortaya çıktı. TİKTOK Çin’e bilgi sızdırdığı gerekçesiyle ABD’de yasaklanması gündemdeyken gerçekleşen bu gelişme şaşkınlıkla karşılandı.

Buna karşın ABD’nin dev teknoloji firmalarından Microsoft’un, TikTok uygulamasını satın almak üzere görüşmelerde bulunduğu belirtildi.

The New York Times’ın isimsiz teyitsiz kaynaklarına göre , söz konusu satın almaya yönelik görüşmelerin, ABD Başkanı Donald Trump’ın TikTok’u olağanüstü hal yetkilerini kullanarak yasaklamak istediğini açıklamasının ardından gündeme geldiği ifade edildi.

TikTok’un yasaklanması tartışmaları


ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, geçtiğimiz aylarda TikTok uygulaması da dahil olmak üzere Çin menşeli tüm sosyal medya uygulamalarını yasaklamayı düşündükleri ve bu yönde çalışma yürüttüklerini ifade etmişti.

Trump ise TikTok’un Çin yönetimiyle bağlantıları nedeniyle ABD’de yasaklanıp yasaklanmayacağı tartışmalarına ilişkin, “Bu konuya bakıyoruz. Bu konuda bir karara varmayı düşünüyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.
Hazine Bakanı Steven Mnuchin de TikTok konusunda çalışma yaptıklarını belirterek, ellerinde birkaç farklı seçenek olduğunu ve Başkan Trump’a bir öneri sunacaklarını söylemişti.

ABD genelinde ve dünya çapında 800 milyon aktif kullanıcıya sahip olan TikTok’un, kullanıcılarının kişisel bilgilerini Çin yönetimine bildirdiği iddia ediliyor. Çok sayıda Amerikalı uzman, firmanın, ABD’nin ulusal güvenliğine tehdit oluşturduğu yönünde görüş bildiriyor.

About admin

Check Also

Müşteriler, şirketlerin veri güvenliğine önem vermediğini düşünüyor

16 ülkede 8 binden fazla tüketici ve ticari alıcıyla yapılan bir ankete göre müşterilerin şirketlere …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *