Game of Thrones 8. Sezon Final Bölümü İncelemesi

0
549

Uzun soluklu dünyanın en çok izlenen dizisi olan Game of Thrones’da finale geldik. Biz de 8. Sezon Final Bölümü incelemesi yapalım dedik. Birçok izleyen gibi biz de böyle bitmesini beklemiyorduk. Özellikle dekir tahtın varisinin sürgün edilmesi gibi bir sonucu.

Bu yazı baştan sona -spoiler- içermektedir. Eğer son bölümü izlemediyseniz daha sonra okursunuz bu yazıyı.

Son bölüme kadar beğenmiştim aslında ama final bölümünde, dizinin yeniden çekilmesi için toplanan 1 milyon imzanın altına ben de imzamı atıyorum.

George R.R. Martin’in beğenilen eseri Game of Thrones da sonu izleyicilere adeta şok yaşatarak herkesde “bu ne böyle ya, böyle dizi mi bitirilir” yorumlarına neden oldu. Aslında senaristelerin yapmış olduğu açıklamalar final bölümü için oldukça çıtayı yükseltmiş olacak ki böyle bir bitiş karşısında tüm izleyicilerde benzer tepkiler oluştu.

Aslında sızan senaryoların gerçeği yansıtmamasını beklerdim ama 8 sezon başından beri bazı karakterlerin ve ana karakterlerin bu denli basit bir şekilde katledileceğini düşünmemiştim. Özellikle Danny gibi güçlü bir kadının araya eklenmiş bir sahne gibi katledilmesini kabullenemedim.

Game of Thrones 8. Sezon Final Bölümü İncelemesi
Game of Thrones 8. Sezon Final Bölümü İncelemesi

Madem senaryoyu bu şekilde katlettiniz edarhanın John’u da orada yakmasını da beklerdim. 8 yılın emeğini biraz özensiz ve paldır küldür şekilde bitirmişler diyebiliriz.Dizi de ne oldu, Danny ölünce ejderha demir tahttan bildi durumu tüm öfkesini demir tahta kusarak tahtı eritti John’a kıyamadı tabi, anasını da alıp çok uzaklara aldı gitti.  Yeni Kral Bran oldu Hikayayi fanlar çözdü diye mi bu kadar ters köşe yapıldı acaba?

Neyse artık GOT’un farklı bir versiyonunu çekecekleri söylentileri çıtkı. Bakalım yeni hikayede neler anlatacaklar.

Azor Ahai ? John Snow?

7. Sezonda kütüphane’de Gilly’nin okuduğu bir kitapta (The World of Ice & Fire) geçen bir efsanedir Azor Ahai efsanesi. Efsanele göre Ak gezenleri ışık getiren adlı silahı ile yenen efsanevi bir kahramandır. Azor Ahai’nin tekrar ortaya çıkacağı ve ak gezenleri durdurup insanlığı kurtaracağı söylenmiştir. Buna bakarsak hayata tekrar gelen John Snow Azor Ahai olduğunu düşünüyoruz. Kehanette Azor Ahai olacak kişide bulunması gereken özellikler; alevli bir kılıç, targaryen kanı, tuz, duman, kırmızı yıldız ve ejderhalar ile ilgili bir bağ. John da bunu taşıyor. Böyle bir karakter nasıl farklı bir hikaye içinde gelişmez de sürgün edilir duvarlara?

Sansa

İlk bölümlerden beri yüksetke gözü olan güzel bencil kızımız kuzeyin kraliçesi oluyor ve muradına eriyor.

Arya

Dizinin kilit ve gizemli isimlerinden olan arya alıyor iğnesini uzaklara yelken açıyor. devam hikaye dizilerinde belki nereye gittiğini öğrenebiliriz ama yine bir işler karıştıracak gibi duruyor. Bir de o kadar başkası kılığına girmeyi vs öğrendi bunu biryeryerde kullanacaktı ama senaristler mi unuttu ne yaptılar?

Brann

Üç gözlü kuzgun kalan boş vaktinde bol bol kuzgular sayesinde hayata küsen ejderhayı bulup tekrar getirecektir. John’da tekrar krallığa döneceği ve yeni kral olacağını varsayıyoruz. Aslında yeni Night King  Bran olacağını düşünüyordum ama sade bir hikayede sıkışıp kaldı. Dizi biterken gözleri mavi renk olsaydı ne olurdu biterken daha heycanlı olmaz mıydı

Tyrion Lannister

Elleri bağlı bir mahkum kral seçiyor ve kralın eli oluyor. Bu sahne gerçekten boş ve anlamsız bir sahne olsa da en azından devam serilerinde John’un döneceği sinyalini veriyor.

 

Game of Thrones 8. Sezon Final Bölümü İncelemesi
  • Readers Rating
  • Rated 3.9 stars
    3.9 / 5 (4 )
  • Your Rating


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here