Etkili Hashtag Oluşturma Yöntemleri

0
115

Sosyal medya kullanıcısı her geçen gün kullanıcı sayısını artırıyor. Haliyle daha fazla insanla etkileşime geçme imkanı buluyorsunuz. İnsanlarla etkileşimde bulunmak için kullanabileceğiniz Twitter’ın, en önemli özelliği ise etkili hashtag oluşturmaktır. Peki hashtag nedir, nasıl oluşturulur?

Etkili hashtag oluşturma yöntemlerine geçmeden önce, Hashtag adı verilen “#”  işaret; daha kolayaranmasını sağlamak için belirli bir konudan bahseden bir tweeti etiketlemekanlamına gelir. Yani bir konu hakkında konuşmayı kolaylaştırmak içinkullanılır. Hashtag oluşturduğunuz da bütün kullanıcılar o konu hakkındafikirlerini belirtebilir. Bu nedenle doğru hashtag oluşturmak çok önemlidir.Doğru bir şekilde oluşturulmamış hashtagler kontrolden çıkıp, istenmeyen birnoktaya varabilir.

Etkili hashtag oluşturmak için Yapılması Gerekenler:

  1. En iyi hashtag kısa olandır. Uzun şeyler göz yorucudur ve insanlar onları okumaktan sıkılabilir. Ayrıca Twitter da attığımız tweetler 140 karakterle sınırlı olduğu için hashtag oluştururken tutumlu olmakta fayda var.  Gereğinden uzun bir hashtag zaten sınırlı olan karakterlerimizi daha da sınırlandırır.
  2. Konuyla ilgili kelimeler seçin. Seçtiğiniz kelimeler atılan tweetlere yön vereceği için hashtag oluştururken konuyla alakalı kelimeler seçmeye özen gösterin. Seçtiğiniz kelimeler konuyla alakalı olmazsa insanların yanlış anlamasına neden olabilir. Bu da konuşulmasını istediğiniz konudan uzaklaşılmasına ve olayın başka boyutlar almasına neden olabilir.
  3. Hashtag kullanarak SPAM göndermeyin. Her yerde olduğu gibi twitterda da  insanlar rahatsız edilmekten hoşlanmaz. İnsanları taciz etmekten kaçının.
  4. Geniş kitlelere hitap ettiğinizi unutmayın. Bu yüzden fazlasıyla kişiselleştirilmiş hashtagler oluşturmayın. Ancak insanlar esprili ve komik şeylerden hoşlanır. Bu yüzden küçük kelime oyunları yapabilirsiniz. Böylece insanların ilgisini çekmeniz kolaylaşabilir.
  1. Kelimeleri okunaklı yazın. Hashtag oluştururken Türkçe karakter kullanılmaması ve kelime öbeklerinin bitişik olması gerektiği için oluşturduğunuz hashtagin okunaklı olması çok önemli. Bunun içinde büyük harfler kullanın. Yani birden fazla kelime kullanacaksanız kelimelerin baş harflerinin büyük olmasına dikkat edin.

Etkili hashtag oluşturmak için spam yapmayın. İnsanların ilgisi olmayan kelimeleri kullanmanız faydanıza olmayacaktır. 

Etkili Hashtag Oluşturma Yöntemleri
  • Readers Rating
  • Rated 5 stars
    5 / 5 (5 )
  • Your Rating


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here