En İyi WordPress SEO Eklentileri

0
60

En iyi WordPress seo eklentileri nelerdir, hangi eklenti sizi üst sıralara taşıyacak? Bu sorularınıza cevap verecek bir yazı dizisi sizlerle

Dünya üzerinde aktif milyonlarca blog sitesi var. Bu blog sitelerinin %60’lık kısmı da WordPress sisteminden oluşuyor. Bu kadar blog’un bulunduğu bir ortamda birtakım optimize araçları ile ziyaretçilere en iyi performansı sunan sitelerin değeri ortaya çıkarak üst sıralara tırmanacaktır.

Siz de bu yarışın içerisindeseniz eğer WordPress Seo eklentilerini sitenize kurarak rakiplerinize oranla bir adım öne çıkabilirsiniz. Bu yazımızda birbirinden değerli Seo eklentilerini tanıtacağım.

Yoast Seo

En İyi WordPress SEO Eklentileri arasında ilk tanıtacağım eklenti Seo by Yoast eklentisi 5 milyon üzerinde kişi tarafından kullanılan Seo eklentilerinin başında geliyor. Yoast Seo ile site haritanızı ayarlayabilir, Sayfa, kategori ve yazılarınızın seo ayarlarını kalıcı olarak bir kereye
mahsus ayarlayıp aktif olarak kullanırsınız.

En İyi WordPress SEO Eklentileri Yoast Seo

Ayrıca eklentide permalink ayarını da yapabilirsiniz. Genelde webmasterların kafasında Yoast Seo mu All in one Seo mu şeklinde soru olur. Bu soruya cevap verecek olursak eğer detay seviyorsanız Yoast
Seo tercih edebilirsiniz.

Bir de şöyle bir özelliği mevcut, makalenizi yazarken belirlediğiniz bir anahtar kelime ile makalenizin seo gücünü otomatik olarak ölçmekte ona göre yeşil ışık yanarsa başarılı, turuncu yanarsa  orta, kırmızı yanarsa yetersiz bir içerik olarak belirtmektedir. Bunun yanında aklıma gelmeyen pek çok özellik mevcut.

All in One SEO Pack

Seo alanında ikinci akla gelen eklenti süpheniz All in One SEO Pack ‘dir. Yoast gibi yine aktif olarak 1 milyon kullanıcısı bulunan eklenti ücretsiz olarak site haritası, Sosyal Meta, Robot.txt düzenleme, spam botlarını engelleme, Site açıklama,etiket gibi ayarları bulunmaktadır.

Yakın bir zamanda Video Site haritası özelliği de gelmesi bekleniyor. Yukarıda belirttiğim gibi detay sevmeyenler All in one seo eklentisini kullanabilir. Benim de yıllardır değişmez seo eklentim All in one
Seo’dur.

Kullanımı ve ayarlanması oldukça basit bir uygulamadır. Detayının az olması sizi yanılmasın Yoast kadar güçlü alt yapısı vardır.

SEO Ultimate

SEO eklentileri arasındaki yarışta 3. sırada yer alan eklentimiz SEO Ultimate eklentisidir. Yoast Seo ve All in one Seo eklentisi kadar kullanılmasa da sunduğu özellikler bakımından wordpress siteler için yeterli seviyededir.

Seo Ultimate eklentisi

Eğer sıradışı bir seo eklentisi arıyor ve değişiklik yapmak istiyorsanız deneyeceğiniz bir eklentidir. Diğer seo eklentileri gibi site başlık, açıklama, etiketler, 404 sayfası, kalıcı bağlantılar gibi pek çok özelllik sunmaktadır.

Daha önce kullandığım bir eklenti değil ama ufa çaplı
sitelerinizde kullanarak test edebilirsiniz. Seo Ultimate worpress eklentisi ile diğer seo eklentilerinizde bulduğunuz tüm seo ayarlarını bulabilirsiniz.

SEO Friendly Images

En İyi WordPress SEO Eklentileri arasında görseller üzerine çalıştığınız adsense oadklı web siteniz varsa eğer; SEO Friendly Images eklentisi resimlerinizi optimize eden bir eklentidir.

en iyi wordpress seo eklentisi SEO Friendly Images

Sitenizin seo analizini yaptığınızda sonuçlar arasında ‘5 tane resim alt etiketine sahip değil.’ şeklinde uyarıların çıktığını görmüşsünüzdür. SEO Friendly Images eklentisi ile yazılarınıza eklediğiniz resimlerinize alt etiketi ve başlıkları otomatik olarak eklenmektedir.

Bu da seo analizinizi yaptığınızda alt etiketi uyarısını vermeyerek seo
puanınızı artıracaktır. Buna Google gözünde bakacak olursak resimlerin ne olduğunu google’a tanıtacağınız için sitenizin değerini artıracaktır. Ayrıca ziyaretçileriniz google resimler de arama yaparak sitenize gelmesi olasılığı artacaktır alt etiketleriniz sayesinde.

Etiket açıklamaları için herhangi bir ayar yapmanıza gerek yok. Sadece eklentiyi etkinleştirmeniz yeterli olacaktır. ama dilerseniz resimlerin altına ekleyeceğiniz bazı etiketler;
%title – yazınızın başlığı
%desc – yazınızın açıklaması
%name –  orjinal ismi
%category – Kategori adı
%tags – eklediğiniz yazıdaki etiketler şeklindedir. Dilediğinizi örnek olarak %title – %tags şeklinde ekleyebilirsiniz.

Google XML Sitemaps

Google XML sitemaps eklentisi ile sitenizin google’a tanıtılması ve botların sitenizde daha rahat dolaşması için tasarlanmış bir haritadır diyebiliriz. Arama motoru haritaları sitenizde bu XML haritaları sayesinde gezinerek yeni birşey varmı yok mu diye kontrol ederler.

en iyi wordpress sitemap eklentisi Google XML Sitemaps eklentisi

Not: Yukarıda ilk üç sırada tanıttığımız seo eklentileri sitemap özelliği desteklemektedir fakat genelde Google XML Sitemaps eklentisini tercih ve tavsiye etmekteyiz.

Yazdığınız makaleleri yayınladığınızda eklenti site haritanızı güncelleyerek Google, Bing, Yahoo, Yandex gibi arama motorlarına ping atarak haber
verir ve indexlenmesini sağlar.

Google XML sitemaps eklentisi ayrıca kullanmak istiyosanız eğer kullandığınız seo eklentisi ( yoast, All in one seo, Seo ultimate) varsa eklentinin site haritası modülünü pasif hale getiriniz aksi halde iki site haritası çakışarak kararsızlığa neden olacaktır.

W3 Total Cache

Seo denilince akla ilk gelen etmenlerden birisi hız ve site içi optimizasyondur. Sitenizi analiz ettiğinizde site açılış hızınız +1 saniye üzerinde olduğunda sitenizin önbellekleme özelliğinden yararlanmanızı tavsiye eder ve js, css dosyalarınızı sıkıştırmanızı önermektedir. 

en iyi wordpress cache eklentisi W3 Total Cache – Seo Eklentisi

W3 Total Cache ‘de burada devreye girmektedir. W3 Total Cache Wordpress sitelerin olmazsa olmaz cache eklentilerin başında
gelmektedir. Sitenizi önbellekleme, Minifiyt sıkıştırma, CSS dosyalarını sıkıştırma, JS dosyalarını sıkıştırma, CDN özelliği ile resimlerinizi farklı sunucuya yükleyerek açılışı hızlandırma gibi pek çok ince ayar ve seçeneği mevcuttur.

Eklentiyi kurarak site içi optimizasyonunu yapabilir ve site açılış süresini kısaltabilirsiniz. Site açılış süresi Seo da önemli bir yer tutmaktadır.

Aslında Wp Super Cache eklentisi ile aynı işlevi görmektedir. Eğer biraz az detay kolay kurulum isterseniz W3 Total Cache kullanabilirsiniz.

NextScripts: Social Networks Auto-Poster

Seo sadece site içi değildir. Site dışı denilen linkleme işlemi de sizin sıralamanızı değiştirecektir. Fakat bu linkleme işlemini yaparken bloglar, Edu, Gov linkleri değil sosyal medyaya yapılan linklemeler google gözünde, Google panda güncellemesi ile birlikte daha bir önem arz etmeye başladı. 

WordPress otomatik sosyal medyada paylaşma eklentisi

NextScripts: Social Networks Auto-Poster eklentisi de yazdığınız makaleleri yayınladığınızda otomatik olarak Tumblr, Facebook, Digg, İnstapaper, Blogger,Stumpleupon, Vk, Delicious, app.net, İnstagram,
Reddit, Twitter ve Youtube gibi popüler sosyal medya hesaplarına makalenizi imliyor.

Doğal olarak bu sitelerden backlink almış oluyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken istediğiniz sosyal medya hesabınızı ekleyemek. Ücretsiz sürümünde bir adet hesap ekleme şansınız oluyor.

Eklentiyi kullanıp faydalı olduğunu düşününürseniz ücretli sürümünü de alabilirsiniz. Ben kendim pro versiyonunu kullanıyorum. Sınırsız site ve sınırsız hesap ekleme seçeneği mevcut.

GZip Ninja Speed Compression

En pratik seo eklentileri arasında yer alan Gzip Ninja Speed Compression
eklentisi sadece yükle ve etkinleştir demeniz yeterlidir. Başka bir işlem yapmanıza gerek yok.

Worpress seo optimizasyon araçları

Ayarlar > Gzip Copression menüsüne gelmektedir yükleyip etkinleştirince. Buradan enable seçeneğinizi açtığınızda dosyalarınızı sıkıştırarak sitenizin açılış önyükleme süresini kısaltıyor.

Yalnız dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var. Server Apache server olması gerekmektedir. Host alırken Linux host olarak aldıysanız Apache server zaten destekliyordur fakat windows host kullananlar bu eklentinin faydasını göremeyecektir. Bu eklentinin işlevini görmek için öncesi ve sonrasında Gmetrix yada Google pageinsinght skorunu karşılaştırınız.

All 404 Redirect to Homepage

WordPress sitelerde olmasını gerekli gördüğüm bir eklenti All 404 Redirect to Homepage eklentisi. Nedenini açıklayacak olursak ; Google Web Yönetici araçları kullanıyorsanız eğer Google botları sitenizde bazı bozuk bağlantılar bulmakta ve bunların sayısı zamanla artmaktadır.

404 sayfalarını anasayfaya yönlendirme

Bu linkleri düzelterek sorunu çözmenizi istemektedir. Hatalı 404 linklerini 301 yölendirmesi yaparak anasayfanıza yönlendirdiğinizde Google linkleri düzeltilmiş olarak görmekte ve taranan hatalı link sayısı zamanla azalacaktır.

Seo açısından önemli olduğunu düşünmekteyim. Eklenti için fazla bir ayar da bulunmamakta. Sadece eklentiye gidip Enable seçeneğini aktif
hale getirmeniz ve kaydetmeniz yeterlidir.

Ziyaretçilerin en çok karşılaştı 404 sayfalarını Google Analytics sayfasından bularak bu 404 sayfalarını en yakın sayfalara yönlendirerek ziyaretçiyi sayfada tutabilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilir: Başarılı blog nasıl oluşturulur

Buna alternatif olarak anasayfaya degul farklı bir url adresine yönlendirmek için; Buna alternatif olarak anasayfaya degul farklı bir url adresine yönlendirmek için; 404 to 301 isimli uygulamayı kullanabilirsiniz.

WP Super Cache

WordPress en iyi cache eklentisi olan WP Super Cache bir milyon kişi tarafından etkin şekilde kullanılmaktadır. Gayet işlevsel ve basit bir kullanımı olan eklenti ayarlaması da bir o kadar basit.

WordPress en iyi cache eklentisi

Eklentiyi kurup ayar kısmına geçtiğinizde işaretlemeniz gereken kutucukların açıklamasında zaten önerilir şeklinde parantez içinde belirtilmiş.

Bu ipucuna göre eklentiyi ayarlayabilirsiniz. Wp Super Cache eklentisinin
sunduğu bazı özelikler
· PHP dosyalarını önbelleğe alarak açılış süresini kısaltma
· Sayfaları sıkıştırarak yüklenme boyutunu azaltma
· Giriş yapmış kullanıcılar için önbellekli sayfaları sunma/ sunmama özelliği.
· Önbellekleme süresini dilediğiniz gibi ayarlama
· Mobil kullanıcılara önbellekli sayfaları sunma/ sunmama özelliği.
· CDN özelliği ile resimleri farklı sunuculara yükleyerek sayfa yüklenme boyutunu azaltmak gibi özellikleri vardır.

Eklenti programladığınız zaman geldiğinde önbelleği temizleyerek yeniden çalışmaktadır. Bunun yanında yeni bir yazı yazdığınızda da önbellek otomatik olarak temizlenmektedir.

Cache eklentisi denilince akla gelen ilk eklenti Wp Super Cache, W3 Total Cache’ dir. Fakat farklı bir alternatif ve basit bir eklenti arıyorsanız WP Fastest Cache isimli eklentiyi kullanabilirsiniz. 900 bin kişi tarafından kullanılan bu eklentinin yapımcısı da bir Türk. Destek amacı ile eklentiyi kullanabilirsiniz. Ücretsiz şekilde ve Türkçe olarak kullanabilirsiniz.
Ayarlanması oldukça basit bir menüsü var.

WP Smush

WPMU geliştiricileri tarafından ücretsiz olarak sunulan eklenti, resimlerimizi ücretsiz olarak sıkıştırabileceğimiz bir uygulama. Zahmetsiz ve pratik olması eklentiyi yıllardır en popüler wordpress resim sıkıştırma eklentisi yapmış durumunda.

En iyi WordPress resim sıkıştırma eklentisi

WPMU geliştiricileri tarafından ücretsiz olarak sunulan eklenti, resimlerimizi ücretsiz olarak sıkıştırabileceğimiz bir uygulama. Zahmetsiz ve pratik olması eklentiyi yıllardır en popüler wordpress resim sıkıştırma eklentisi yapmış durumunda.

Eklentiyi yükleyip etkinleştirdikten sonra Admin paneli – Kütüphane – Wp Smush seçeneğinden erişebilirsiniz. Resimlerimizi toplu halde sıkıştırmak için Smush it seçeneğine basıp sıkıştır demememiz yeterli. Toplu halde 50 resmi aynı anda sıkıştırabilirsiniz. Sıkıştırma sırasında resimlerinizde görüntü kaybı olmamaktadır.

Dikkatinizi Çekebilir: En iyi ücretsiz Backlink oluşturma siteleri

Jpeg, Png ve Gif formatlarını sıkıştırmaktadır. Yazılarınıza resim eklediğiniz zaman resimleriniz sıkıştırılarak sunucuya gönderilecektir. Yani her zaman galeriye girip resimlerinizi seçip sıkıştırmanıza gerek yok. Ücretsiz olarak 1 MB altı dosyaları sıkıştırma seçeneğiniz bulunuyor. Premium seçenekte ise
32 MB ‘a kadar ücretsiz sıkıştırma seçeneği mevcut.

WordPress için AMP – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar

AMP son yıllarda Google’ın önem verdiği konuların başında geliyor. Arama sonuçlarında amp (hızlandırılmış mobil sayfalar) destekleyen sitelere ilk sayfada sıkça yer verildiğini görmüşsünüzdür.

en iyi wordpress amp eklentisi

Eğer Google algoritmaları ve Seo kriterlerini takip ediyorsanız AMP eklentisini kurarak etkinleştirin. Birkaç farklı AMP eklentisi mevcut eğer detay ve özellik seviyorsanız yukarıdaki eklentiyi kullanabilirsiniz.

Bu eklenti ile kolayca Google AMP için otomatik reklam kodlarının yerleşimini de yapabilirsiniz.

Detay sevmiyorsanız eğer AMP isimli eklentiyi kullanabilirsiniz.

Ad Inserter – Ad Manager & AdSense Ads

Adsense veya diğer reklam veren hizmetlerini kullanıyor isen, reklamları yayınlama işini eklenti ile yapıyorsan piyasadaki en iyi wordpress reklam eklentisi Ad Inserter – Ad Manager & AdSense Ads.

en iyi wordpress reklam eklentisi

Eklenti ile yazı içine istediğiniz paragraf arasına veya sitede istediğiniz kısma reklam yerleştirebilir görünecek cihazların seçimini yapabilirsiniz. Bunun için anasayfa yada yazı üzerinde üst yönetim menüsünde yer alan

Ad inserter > Show Positions > p menüsünden reklam eklenecek kısımları açarak fikir edinebilir ve ideal/en iyi adsense reklam yerleşimi için ipuçlarını alabilirsiniz.

Contact Form 7

Siteniz üzerinde ziyaretçilerin sizinle iletişim kurmasını sağlayan en iyi iletişim formu olan Contact Form 7 kullanımı oldukça basit.

En iyi wordpress iletişim eklentisi

Milyonlarca kişi tarafından kullanılan eklenti kurulu olarak geliyor. Etkinleştirdiğinizde size bir adet iletişim formuna ait kod veriyor. O kodu gözükmesi istediğin bir sayfa yada boş bir sayfaya iletişim adı vererek o kodu kopyalamak yeterli oluyor.

Table of Contents Plus

Yine bir Google güncellemelerinin başımıza çıkardığı güzel bir özellik aslında. Yazmış olduğumuz bir yazının h2, h3, h4, h5 başlıklarını index olarak yazının başında sunmasını sağlamaktadır.

En iyi WordPress içindekiler eklentisi

Sadece yazı içerisinde bir içindekiler bölümü oluşturmaz bunun yanında içindekiler başlıklarınız google arama sonuçlarında liste halinde çıkar. Ziyaretçiniz direk bu başlığa atlama yapabilir.

SEO taktiği açısından güzel bir eklenti ve h2 h3 başlıklarında anahtar kelimeler geçiyorsa çok işimize yarayan bir eklenti olacaktır.

Sonuç olarak 2019 en çok kullanılan Seo eklentilerini sizler için bir araya getirdik. Fakat aklınızda bulunması gereken nokta ne kadar çok eklenti kullanırsak sunucumuza binen yükte o kadar artacaktır. Bu yüzden burada yer alan eklentilerin hepsini kullanmadan alternatif çözümler üretmeniz. Sormak istediğiniz sorular varsa konu altından bize ulaştırabilirsiniz.

En İyi WordPress SEO Eklentileri
  • Readers Rating
  • Rated 5 stars
    5 / 5 (2 )
  • Your Rating


En iyi WordPress seo eklentileri nelerdir, hangi eklenti sizi üst sıralara taşıyacak? Bu sorularınıza cevap verecek bir yazı dizisi sizlerle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here