Aşk köpekliktir Ahmet Ümit

0
100

Aşk köpekliktir kitabı hakkında eleştiri yorum yapmadan önce, Aşk köpekliktir kitap alıntıları ile başlamak istiyoruö.

İşte böyle Rafo.. Anlat dedin,anlattım. Bu gece artık son demiştim kendime. Artık o bara gitmeyeceğim. Olmadırafo, yine geldim. Nasıl ki bir köpek, onu terk eden sahibini bırakmaz,kokusunu aldığı her yerde peşinden koşar durur, ben de öyle oldum işte.. Stefanbeni istemediği halde, bir başka kadın için beni terk edip gittiği halde ben onu bırakamıyorum..

Aşk köpekliktir Ahmet Ümit..

İsmini milyonlarca kez duyduğum, kitaplarını hemen her rafta gördüğüm ama okumanın bir türlü kısmet olmadığı yazar..

Aşk Köpekliktir ile çok yakın bir zamanda tanıştım onunla. Ardından beni tüm kitap boyunca en çok etkileyen ve dönüp dönüp okuduğum önsöz ile karşıladı. Sonra 9 kısa, 1 uzun öyküyü de bir çırpıda ikram etti. Beklenilen belki tam anlamıyla bulunamadı ama ben şahsım adına çok memnun oldum bu kavuşmadan. ‘Aşk köpekliktir’den çok, ‘aşk cinayettir’ havası var öykülerde, zira hemen hepsi bir cinayet ile son buluyor. Her öykü ” aşk ….dir”  adı ile başlıyor.

Aşk köpekliktir kitabın son ve en uzun öyküsü. Ve bana göre en önemlisi. Öyküler arasında herhangi bir bütünlük yok, aşkın farklı farklı yüzlerine ortak oluyoruz okurken. Bazen bir hayat kadınında, bazen bir katilin ellerinde, bazen terkedip giden birinin ardından yakalıyoruz aşkı..

Geçecek,her şey geçer, hepsi geçer. Hatta sonra, çok sonra anılar hükmünü yitirdikten,onu iyice unuttuktan, içindeki acının yerini kocaman bir boşluk aldıktan, keşke geçmeseydi dedikten sonra, keşke acısını yüreğimde bir hastalık gibi taşısaydım dedikten sonra bile geçer. Zaman, insanla oynamayı seven hem zalim hem de merhametli bir tanrıdır. Ona karşı çıkamazsın, yapman gereken beklemek. Onun,derin bir unutuşla bizi rahatlatacak örtüsünü üzerimize örtmesini beklemek..

Gelmiş geçmiş bahar yağmurları, yaz sıcakları bu sevdanın tanığıdır. rüzgarın sevgisini göstermek için yapraklara ihtiyacı vardır.sadece sevgisini göstermek için mi? şiddetini, acımasızlığını, öfkesini göstermek için de.. zavallı yapraklar bu delişmen aşığın her halini, hiç seslerini çıkarmadan, vefakar bir sevgili gibi çeker..

Herkes aşık olmaz, olamaz. Aşk basit bir şey değildir, emek ister, zaman ister, beklemek sabretmek ister.. Yeri gelir köpeklik ister.. Aşk köpeklikten utanmamak ister.. Sadakat teslim olmaktadır. Sahibin boynuna o tasmayı bir kez asmıştır ya, gerisi boştur.. Seni ne kadar salsa da dönüp dolaşacağın tek yer onun kokusudur..

Aşk bile bile tutsaklıktır.. Döne döne sahibini bulmaktır..

Köpek olmak en çok da böyle yakışır bir insana..

Ahmet Ümit de belki benim gibi en çok bu yanını sevmiştir köpekliğin..

Belki o da en çok aşkını sevmiştir köpekliğinin..

Kitap: Aşk köpekliktir

Yazar: Ahmet Ümit

Yayın: Everest Yayınları

Aşk Köpekliktir
  • Editor Rating
  • Rated 4.5 stars
  • 90%

  • Aşk Köpekliktir
  • Reviewed by:
  • Published on:
  • Last modified: Kasım 19, 2018

Ahmet Ümit Aşk köpekliktir isimli eserinde aşkın hallerini anlatmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here