Aşk Elif Şafak

0
95

Aşk kitabı alıntıları ve kitap özeti kitap hakkında yorumları aşağıda bulabilirsiniz. Bu kitapta özellikle altını çizdiğim kısımları ve yorumlarımı sizlerle paylaşıyorum.

Kim olursak olalım, dünyanın hangi yerinde yaşarsak yaşayalım, ta derinlerde bir yerde hepimiz bir eksiklik duygusu taşımaktayız. Sanki temel bir şeyimizi kaybetmişiz de geri alamamaktan korkuyoruz. Neyin eksik olduğunu bilenimiz ise çok az.


Birinin ağzından bal gibi dökülen söz, bir başkasının kulağına zehir gibi gelebilir.


Aklın kimyası ile aşkın kimyası başkadır. Akıl temkinlidir. Korka korka atar adımlarını. “Aman ha sakın kendini.” diye tembihler. Halbuki aşk öyle mi? Onun tek dediği: “Bırak kendini, ko gitsin!” Akıl kolay kolay yıkılmaz. Aşk ise kendini yıpratır, harap düşer. Halbuki hazineler ve defineler yıkıntılar arasında olur. Ne varsa harap bir kalpte var. (Beşinci Kural)


Şu dünyadaki çatışma, ön yargı ve husumetlerin çoğu dilden kaynaklanır. Sen sen ol, kelimelere fazla takılma. Aşk diyarında dil zaten hükmünü yitirir. Aşık dilsiz olur. (Altıncı Kural)


Şu hayatta tek başına inzivada kalarak, sadece kendi sesinin yankısını duyarak, Hakikat’i keşfedemezsin. Kendini ancak bir başka insanın aynasında tam olarak görebilirsin. (Yedinci Kural)


Aşk bir seferdir. Bu sefere çıkan her yolcu, istese de istemese de tepeden tırnağa değişir. Bu yollara dalıp da değişmeyen yoktur. (On İkinci Kural)


Ne kadar az bilirsen bilmek istemediğin şeyleri, o kadar az incelir derin, incinir kalbin. O kadar az kanarsın. Böyle bakınca aslında, cehalet o kadar da kötü bir şey değil.


Kimi insan vardır, hayata muhteşem bir haleyle başlar. Etrafında hareler ışıl ışıl parlar. Ama zamanla renkleri solar, kararır. Sen de onlardansın. Bir zamanlar halen simli sihirli bir beyazmış. Aralarda sarılar ve pembeler benekmiş. Oysa şimdi soluk kahverengi bir şerit var vücudunun etrafında, o kadar. Yazık değil mi? Özlemedin mi hakiki renklerini? Özünle birleşmek istemez misin?


Yolun ucunun nereye varacağını düşünmek beyhude bir çabadan ibarettir. Sen sadece atacağın ilk adımı düşün. Gerisi zaten kendiliğinden gelir.
Yaşadığımız hayat elimize tutuşturulmuş rengarenk ve emanet bir oyuncaktan ibaret. Kimi oyuncağı o kadar ciddiye alır ki perişan olur onun için. Kimi eline alır almaz şöyle bir kurcalar kırar ve atar. Ya aşırı kıymet verir, ya kıymet bilmeyiz. Aşırılıklardan uzak dur.

Elif Şafak Aşk
  • Readers Rating
  • Rated 4.9 stars
    4.9 / 5 (5 )
  • Your Rating


Elif ŞAFAK Aşk kitabından alıntı ve altını çizdiğim cümleler. Birinin ağzından bal gibi dökülen söz, bir başkasının kulağına zehir gibi gelebilir. Aşk... kitap içinde bir kitap, hayatın anlamı peşinde bir aşk macerası... Aşk... Elif Şafak'ın Aşkı 40 kuralla sıralaması.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here