3 Ayda KPSS Nasıl Kazanılır-2019

0
735

3 ayda KPSS nasıl kazanılır yada 3 ayda KPSS’yi kazanmak mümkün mü? evet mümkün. Fakat şimdiye kadar ki çalışma alışkanlıklarını değiştirmek gerekir.

3 ayda KPSS kazanmak için, bir şeyler yapmanız lazım. Bunlar şimdiye kadar önemsemediğiniz özen göstermediğiniz ve yazının devamında sunulan seçenekleri göz ardı ettiğiniz durumları bu sefer karşısında durarak üstesinden gelerek mümkün.

Bu yazı gitmiş olduğum (dershane ismi vermiyorum) dershanenin başarılı bir rehberlik hocasından ricam üzerine bu taktikleri verdi. Buradan da Burhan YILMAZ hocama teşekkürlerimi sunuyorum.

İnternette, eğitim forumlarında, Ekşi sözlükte, KPSS kazanmak zor mu? KPSS Kazanmak için kaç net gerekli, hangi dersten başlamalıyım gibi sorulara verilen içi boş cevaplara bakıp vaktinizi kaybetmeyin.

Sınava Son Üç Ay Kala

Bu yazıda size 3 ayda sınav kazandıran taktikleri anlatacağız. Sıkılmadan bu yazıyı okumak için on dakikanızı vererek hem bu taktikleri öğrenebilirsiniz hem de, motivasyonunuzu artırıp içinizi çalışma hırsı ile doldurabilirsiniz.

Bu bakımdan hatta motivasyonunuzu artıracak bir şey söyleyeyim. Bir çok aday maratonun başında hızlı başlayıp havaların ısınması, ramazan ayı ve bayram ile birlikte ipleri biraz gevşetmekte. Ama siz 3 ayınızı dolu dolu verimli bir şekilde geçirerek onlara yetişip geçebilirsiniz. Çünkü bir çok adayınız çevrenize bakın bir sıkılmışlık ve bunalmışlık içerisindedir.

10 km bir koşu var rakipleriniz koşmaya başlıyor ve 7. km’de yoruluyor gidecek takatleri yok o sırada 7. km’den yarışa siz giriyorsunuz? Ne yaparsınız? hızlıca koşup yarışı kazanmak istemez misiniz? Hileli ve etik bir yarış olmaz ama bu yarışın şartlarını kurallarını siz belirliyorsunuz!

Başarı devamlılıktan gelir.

Programlı Gidin

Öncelikle sosyal medyadan olabildiğince uzak kalın 3 ay için 1 yılınız gitmesin. Instagrama 3 ay sonra bakın. Telefonunuzdan bu uygulamaları mümkünse kaldırın. yoksa ders çalışırken o telefona dalacak ve programı aksatacaksınız.

Şimdi sınav için belli bir bilgi birikiminiz olabilir yada sıfırdan başlayacak olabilirsiniz. Hiç önemli değil ama önemli olan programa sadık kalmanız.

Nasıl önemli değil? dediğinizi duyar gibiyim belli bir bilgi birikimi olan örneğin KPSS P3 85 puan alırken, sıfırdan başlayacak olan KPSS P3 75-80 puan alabilir. P3 puanınızı daha yukarı taşımak ta yine sizin programa bağlı kalmanıza bağlı.

Öncelikle alan derslerinizde ve Genel Kültür Genel Yetenek derslerinizde eksik olduğunuz konuları liste halinde çıkarın. Her ders için ayrı ayrı bu listeyi hazırlayın.

Şimdi çıkardığımız bu listeleri aylık program haline dökeceğiz. Şöyle bir örnek tablo hazırladım.

Tabloda 6 gün ders 1 gün izin şeklinde kendinizi programlayın yine sabah dikkatiniz daha açık akşam algılarınız daha kapalı olacağını dikkate alarak ders sıralamasını ona göre belirleyebilirsiniz. Siz değerli öğrencilere tavsiyem basit ve tarih coğrafya gibi dersleri akşama ve zor zihin yoran dersler arasına sıkıştırarak zihninizin dinlenmesini sağlayabilirsiniz.

GünlerDers-1ders-2ders-3ders-5
1. Pazartesixyzt
2. Salıtzxy
3.Çarşytyx
4.Perşzxtz
5.Cumaxyzt
6.Cumartesitzxy
7.Pazarytyx
8.Pazartesizxtz
xyzt
30.Çarşambatzxy

Yukarıda yapmış olduğumuz örnek Konu Eksiği Kapatma Listesidir. Sınava 3 ay kala il ayımızda eksik konularımızı kapatacağız.

Bu şu anlama gelmesin hiç soru çözmeyecek miyim? Soru da çözeceğiz konu bitimine. Konuyu fazla dağıtmadan planımıza geri dönüyoruz. Her gün kendinize bir hedef koyun. Gün sonunda o hedeflere ulaşıp ulaşamadığınızı kontrol edin. Hatta ulaşamadığınız hedefi ertesi gün fazla çalışıp kapatmaya çalışın. Unutmayın günlerinizin telafisi yok!
3 ayda KPSS nasıl kazanırım” sorusunun cevaplarından bir tanesi bu adım. Planlı ve programlı olmak.

Tarih Çalışma Taktiği

Hatırlatmak gereken bir nokta da bugün “tarih” çalıştınız diyelim. Yarın da 1 saat tarih konu çalışacaksınız. Bunun ilk 5 dakikası tekrar, 35 dakikası konu ve son 15 dakikası soru çözümü şeklinde olsun mutlaka. Evet tarih KPSS sınavında gerçekten adayları zorlayan bir ders ama bu “KPSS Tarih Çalışma Taktiği” ile giderseniz çok az soru kaçıraksınız.

Türkçe Çalışma Taktiği

Türkçe’den aslında çalışmalara dil bilgisinden başlayabilirsiniz. ilk konular olan “anlam” konuların üzerinde çok durmayın. Paragraf soruları ise her gün 5 tane soru çözerek üstünden gelebilirsiniz. Bu sağa sola çekilecek bir cümle değil sınava girene kadar her gün sadece 5 paragraf sorusu çözün. Tecrübe ile sabit bir yöntemdir.

Mantık Çalışma Taktiği

Mantık soruları çalışma taktiği sorunun mantığını anlamaktan geçiyor bu da soruyu siz yazmışsınız gibi hissederek soruya yaklaşıp ne isteniyor bunu anlamaya çalışın. Her gün sözel ve sayısal mantık sorularından 1 tane çözün (1 soru 3-4 devam sorudan oluşuyor) bunu sınav günüe kadar yapın.

Evet bir ayımızı eksik konuları gidererek ve programımıza bağlı kalarak ilerledik, Şimdi biraz daha kendimize güveniyor muyuz? Evet güvenimiz yerimize geldi. En azından tünelin ucunda ışık göründü ve umutluyuz artık eksiklerimizi çoğunu giderdik şimdi sınava 2 ay kala KPSS Nasıl kazanılır başlığına geçiyoruz.

Sınava Son İki Ay Kala

Umarım yukarıdakileri dikkate aldınız ve güzel,verimli ve planlı bir üç ay geçirdiniz. gerek alan-eğitim bilimleri, matematik, coğrafya, tarih ve Türkçe derslerinde eksiklerinizi giderdiniz bir kısmını.

Endişe etmeyin yetişmeyen dersleriniz bitmeyen konularınız var. Bu normal. Bu iki ayı yine eksiklerimizi kapatmak için geçireceğiz ve bu ayda bol bol tekrar yapmaya da özen gösterin bol bol da kalan vaktinizde soru çözün.

yine bu ay başında aylık çalışacağınız konuları listesini çıkarın hangi gün hangi ders ve konuya ağılık vereceksiniz hangi derslerde konu eksiğiniz bitti hangi konularla ilgili test çözeceksiniz yukarıdaki tabloya benzer bir tablo ile aylık ve günlük programınızı yapın.

Sınava Son Bir Ay Kala

geldik son 28 güne. Son 2 gün artık çalışmalarınızı bitirin ve gezip sınav öncesi stres atın

İlk 2 hafta

artık eksik konu kalmadığını varsayarak ilk iki haftayı farlı kaynaklardan test çözmeye ayırıyoruz. En az 3 farlı kaynaktan çözmeniz farklı soru tipleri ve sizi zorlayan soru tiplerinizi de görmeniz açısından faydalı olacaktır.

Çözdüğünüz sorularda çıkan yanlışlarınızı analiz edin bu sorular dikkatsizlik mi yoksa, konu eksiğinden mi kaynaklı bunun üzerinde durun. Eğer eksik konu varsa tekrar eksik konulara göz atın.

Sınavın son 2 haftasında ise artık bol bol deneme çözün. Denemelerinizi sabah erken saate yapmaya özen gösterin. Bunun yanında çıkmış soruları da deneme şeklinde çözün. En iyi soru çıkmış sorulardır klişesini unutmayın.

Günde 400 soru çözdüğünüzü varsayarsak ki daha fazla çözebilirsiniz. ayda 12.000 soru çözmüş olursunuz. Derslerin sonunda çözdüğünüz sorularla birlikte yaklaşık 15000 soru yapar 3 ayda. Bu da önünüze gelecek soruların birçoğunda 1 dakikadan kısa sürede işaretleme yaparak zamandan tasarruf sağlamanızı sağlamaktadır ve sizi KPSS’de 80 bandında bir puan almanızı sağlar.

son bir ayda çözdüğünüz sorular ham hatalarınızı size gösterecek hem de size test tekniği kazandıracaktır.

KPSS’yi Kazanmak Zor Mu?

3 Ayda KPSS kazanmak kolay değil ama zor da değil yukarıdaki adımlara uyan, programlı çalışan bir kişi KPSS sınavını kazanabilir. Fakat çalışmayan bir kişi için elbette ki zor bir sınav olacaktır. Sınava girenlerin yüzde 70’i girmiş olmak için girenlerden oluşuyor hatta siz sınavda son 3 ay sağlam çalıştınız ise, rakibiniz yüzde 20’lik bir kısımdan ibaret.

Katılımcılar sizi korkutmasın. Çalıştınız ve şimdi emeğinizin karşılığını alacaksınız.

Etkin Çalışma Teknikleri

Etkin çalışma teknikleri aslında yukarıda yazı aralarında değindik ve hangi derse nasıl çalışılır, hangi derslere ne zaman çalışmalı bilgi verdik yine bir toparlayacak olursak;

  • Etkin çalışma en önemli noktası, sizi derse odaklanmanızı engelleyen dış faktörlerden arındırın. Bu telefon olur, masa üzeri olur. Dikkatinizi ne dağıtıyorsa kaldırıp atın.
  • Eğer dikkatinizi toplayamıyorsanız üniversite kütüphanesine gidip orada çalışabilirsiniz.
  • En verimsiz ve algılarınızın kapalı olduğu zamanda hobilerinize zaman ayırabilirsiniz.
  • Programlı ve planlı ilerleyin.

Umarım yukarıdaki rehber yardımcı olur. Unutmayın boş yaprak gibi savrulmaktansa yolunuzu belirleyin.

3 Ayda KPSS Nasıl Kazanılır diye düşünüyorsanız, 3 ayda sınav kazandıracak taktikler ve çalışma programları ile rehberlik hocalarının tavsiyeleri sizlerle.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here